gemplan חברת שיווק דיגיטלי ובניית אתרים

PWA נגד AMP: מה ההבדל ומה הכי מתאים לכם?

תוכן עניינים:

שניהם נוצרו כדי לשפר את חווית המשתמש ולהפחית את זמן טעינת העמודים במובייל אבל גם יש הבדלים מהותיים שחשוב לדעת.
רוצים לדעת מה עדיף בשביל המותג שלכם? הגעתם למקום הנכון.
PWA נגד AMP: מתחילים!

מה הן אפליקציות ווב מתקדמות – PWA?

אפליקציית ווב מתקדמת, או PWA, מאחדת את היתרונות של אפליקציות הווב והמובייל כאחד, למוצר תוכנה יחיד. כפי שמצהירה גוגל, ה-PWA מאפשרות "חוויות משתמש נוחה מהירה ואמינה". זוהי טכנולוגיה שמאפשרת לכם להשתמש באתר כאילו מדובר באפליקציה מקומית ואפילו לשמור אייקון על מסך הנייד ממש כמו אפליקציית נייטיב. טוויטר היא אחת החברות הגדולות המשתמשות ב-PWA.

 כדי לשמור את האפליקציה על מסך הבית פשוט פותחים את גרסת הווב בטלפון שלכם, ומוסיפים למסך הבית שלכם. כשאתם פותחים את טוויטר דרך האייקון על מסך הבית, תפתחו אותו כאפליקציית ווב מתקדמת.

היסודות של אפליקציות web מתקדמות – PWA:

אפליקציות ווב מתקדמות הן פתרונות רספונסיביים, ניתנים לשיתוף בקלות, שיכולים לעבוד במצב לא מקוון. הן מאחסנות קבצי HTML ו- CSS בזיכרון המטמון של הדפדפן ומאחסנות אותם באמצעות Service Workers (עובדי שירות). זה מאפשר להשתמש בדף האינטרנט במצב לא מקוון. עובדי שירות הם אחד משלושת המרכיבים החיוניים של PWA, יחד עם קובץ המניפסט ופרוטוקול HTTPS מאובטח.

  • עובדי שירות הם רכיבי קוד JavaScript הממלאים את תפקיד הפרוקסי בין הרשת לדפדפן. כשאתם פותחים דף אינטרנט בפעם הראשונה, עובדי השירות מאחסנים את הנתונים הדרושים בקובץ המטמון של הדפדפן. כשאתם פותחים אותם בפעם השנייה, עובדי השירות שולפים נתונים אלה מהמטמון עוד לפני שהאפליקציה בדקה את זמינות הרשת. לא רק שהם מספקים את היכולת לעבוד במצב לא מקוון, אלא שהם גם עושים בוסט אדיר לזמן התגובה. עובדי שירות מנהלים גם את הודעות הדחיפה (push notifications).
  • קובץ המניפסט הוא קובץ JSON המכיל את כל המידע אודות האפליקציה שלכם. לדוגמה, הוא מכיל נתונים על אייקון מסך הבית של ה- PWA שלכם, שמה המקוצר, לוח הצבעים או העיצוב שלה ועוד. אם אתם משתמשים בדפדפן כרום בטלפון אנדרואיד, קובץ המניפסט יפעיל את ההתקנה האוטומטית של ה- PWA לטלפון שלכם.
  • פרוטוקול HTTPS מאובטח הוא חובה אם מפתחים אפליקציית ווב מתקדמת. בעוד שעובדי שירות מאפשרים את עצם הרעיון של PWA, הם חשופים לשגיאות רשת או הפרות. עובדי שירות יכולים ליירט בקשות רשת ולשנות תגובות. כדי להבטיח אבטחת מידע ואבטחת רשת, יש להשתמש בפרוטוקול המאובטח.

איזה חברות משתמשות ב- PWA?

טוויטר אינה החברה היחידה שנהנתה מ-PWA. בין החברות הנוספות שהשתמשו ונהנו מאפליקציות ווב מתקדמות ניתן למנות את פינטרסט, עליבאבא, לאנקום, פורבס, דה וושינגטון פוסט, טריוואגו, סטארבאקס, אובר, טינדר ועוד.
ראו גם: 6 דוגמאות לאפליקציות ווב מתקדמות

מה הם דפי מובייל מואצים – AMP?

דף מובייל מואץ, או AMP, זהו דף אינטרנט ידידותי לנייד, שפותח כך שייטען באופן מיידי. זהו פתרון טעינה מהיר וללא תקלות, שפותח עם מחשבה על חוויית המשתמש. טכנולוגיית AMP הוצגה כפרויקט בקוד פתוח ושולבה על ידי גוגל בפברואר 2016. בשנת 2016, הודיע עיתון הגרדיאן כי הפלטפורמה שלו זמינה כעת כ- AMP. כדי לעזור לקוראים לראות כיצד זה עבד, הם הציגו את אותו מאמר הן בגרסת ווב והן בגרסת דף מובייל מואץ. בין שתי הגרסאות היו כמה הבדלים זניחים, אבל מה שתפס את מירב תשומת הלב היה הטעינה המהירה של המאמר בגרסת ה AMP, בהשוואה למאמר הרגיל באינטרנט.
ראו גם: תוכן במובייל או בדסקטופ – האם הוא צריך להיות זהה?

היסודות של דפי מובייל מואצים – AMP:

הרעיון של ה- AMP הוא להפחית את כמות התוכן והפונקציונליות המיותרים, כך שהאפליקציה תציג תוכן חיוני באופן מיידי. ניתן להפחית את הנתונים עד עשר פעמים. שלושת המרכיבים החיוניים של AMP הם AMP HTML, רכיבי AMP ומטמון ה- AMP.

  • AMP HTML הוא גרסה פשוטה יותר של קוד HTML רגיל. AMP HTML אינו מאפשר תגים ואלמנטים של HTML (למשל, טפסים).
  • רכיבי AMP הם קבצי סקריפט שמאפשרים להסתדר ללא JavaScript. הרעיון של AMP הוא להיפטר מכל קבצי הסקריפט של JavaScript שכן הם גורמים לדפים להיטען לאט יותר. אך אין פירוש הדבר שהדף שלכם אמור להסתדר בלי הנפשות, שינויי פריסה, נתוני אנליטיקס, הצעות השלמה אוטומטית, או מודעות. יש ספרייה רחבה של רכיבים המאפשרים לכם ליישם פיצ'רים אלה ועוד הרבה אחרים.
  • מטמון ה- AMP הוא רשת העברת תוכן מבוססת פרוקסי, המביאה ושומרת תוכן של דפים. מטמון AMP מאפשר לכם, כבעלי אפליקציה, להציג עדכוני דפים בקלות.הוא גם עושה אופטימיזציה ובמידת הצורך משנה את ה- AMP.

איזה חברות משתמשות ב-AMP?

כמו עם אפליקציות web מתקדמות, לעתים קרובות חברות גאות מאוד ביתרונות עסקיים שמציעים AMP. חברות כמו BMW, CNBC, וושינגטון פוסט ועוד, הן חברות שהטמיעו או מתכננות ליישם AMPs.

ראו גם: בניית אתרי אינטרנט רספונסיביים

במה PWA ו- AMP דומים אחד לשני?

גם אפליקציות ווב מתקדמות וגם דפי מובייל מואצים הם שיטות להצגת דפי אינטרנט במכשירים ניידים. שניהם נוצרו כדי לשפר את חווית המשתמש ושניהם עוזרים להפחית את זמן טעינת העמודים. אמנם AMPs עשויים להיות מעט יעילים יותר מבחינת מהירות הטעינה מאשר PWAs, אך בקושי ניתן להבחין בהבדל בין זמני הטעינה. שתי הטכנולוגיות נתמכות באופן פעיל על ידי גוגל. אין הרבה קווי דמיון אחרים, אך הדמיון העיקרי הזה הוא חיוני. עכשיו נראה מה ההבדלים ביניהם.

במה PWA ו- AMP שונים אחד לשני?

מראה חיצוני

בשימוש באפליקציות ווב מתקדמות לא תרגישו שאתם משתמשים בדף אינטרנט – PWA נראים ומרגישים כמו אפליקציה לנייד. בשימוש בדפי אינטרנט מואצים, תהיו מודעים היטב לכך שאתם משתמש בדף אינטרנט, ולא באפליקציה והעיצוב יהיה מינימאלי.

פיתוח

במקרה של PWA, קוד היישום נכתב מאפס, או עם חלקים מסוימים של הקוד הקיים.
במקרה של AMP, מפשיטים מהקוד הקיים של דף האינטרנט CSS ו- JS מיותרים, כך שדף האינטרנט נטען מהר יותר.

חוויית משתמש

אפליקציות ווב מתקדמות מציעות חווית משתמש טובה בהרבה. יש להן הודעות פוש, אייקון של מסך הבית, והן ללא כרטיסיות דפדפן. כמו כן, הן הרבה יותר קלות וקלות להורדה מאשר אפליקציה סלולרית רגילה. אפליקציות ווב מתקדמות מהירות יותר מגרסת אינטרנט רגילה מכיוון שהן משובצות ב- App Shell. וניתן להשתמש ב- PWAs גם כאשר חיבור הרשת מושבת.

ביצועים

מבחינת SEO, דפי מובייל מואצים הם המנצחים הגדולים. גוגל מעדיפה דפים אלה ומפרסמת אותם אותם בקרוסלת הסיפורים המובילים, מה שיכול להגדיל את שיעור ההקלקות שלכם. ל- PWA, בתורן, אין יתרון ישיר לקידום אתרים אורגני. עם זאת, חוויית משתמש טובה יותר מתורגמת לשיעורי שמירה גבוהים יותר, מה שיעזור לכם לנצח עם SEO.

תמיכה

אפליקציות ווב מתקדמות אינן נתמכות באופן שווה בכל המכשירים, כך שתיתכן אי נוחות קלה כאשר הן מוצגות ב- iOS. כמו כן, הן אינן תומכות בכל פונקציונליות החומרה, כגון Bluetooth, NFC, GPS או מדי תאוצה.
AMPs נתמכים על ידי כל הדפדפנים הגדולים בכל המכשירים.

מדוע אפליקציות ווב מתקדמות טובות יותר מדפי אינטרנט מואצים?

אם אתם ניגשים לדף אינטרנט בנייד, תצטרכו להתמודד עם כרטיסיות דפדפן, זמני טעינה איטיים ופופ-אפים שלא תמיד מגיעים בזמן. אם למכשיר שלכם יש מסך קטן יחסית, או חיבור רשת איטי, הגלישה באמצעותו באינטרנט יכולה להפוך לחוויה לא נעימה. בעיה זו נפתרת על ידי אפליקציות אינטרנט מתקדמות. בכמה לחיצות, שומרים את האפליקציה על המסך בנייד ומתחילים להשתמש בה. אין צורך להקליד קישור, אין כרטיסיות דפדפן, ואין מסכים קופצים. האפליקציה עובדת מהר, וגם אם חיבור הרשת אינו פעיל. נכון שהיתרונות של פיתרון זה ניכרים, אך אולי אפליקציות נייטיב יכולות לעבוד בצורה מושלמת במקום זאת? לא, הן לא יכולות. בואו נראה למה.

מדוע אפליקציות ווב מתקדמות טובות יותר ברוב המקרים מאפליקציות נייטיב?

כדי להשתמש באפליקציית נייטיב, עליכם קודם כל למצוא אותה בקטלוגים של חנות האפליקציות או ב- Google Play. לאחר מכן, תצטרכו לחכות זמן מה כדי להוריד אותה. וייתכן גם שלא יהיה לכם מספיק מקום פנוי במכשיר שלכם, כך שתצטרכו לפנות לזה מקום. לעומתן, אפליקציות ווב מתקדמות מותקנות ומוכנות לשימוש תוך שניות. גודל הקובץ קטן (אם כי ככל הנראה הוא יגדל בזמן שאתם משתמשים באפליקציה). עדיין, גודל הנתונים במטמון תלוי בכמות האחסון החופשי שיש במכשיר שלכם.

מדוע דפי מובייל מואצים טובים יותר מדפי אינטרנט?

כאמור, אפליקציות אינטרנט הן איטיות ולא נוחות, במיוחד כאשר ניגשים אליהן ממכשירים ניידים עם גודל מסך קטן או חומרה לא חזקה מספיק. על ידי היפטרות מכל רכיבי האינטרנט המיותרים לחוויית משתמש טובה, דפי מובייל מואצים פותרים את הבעיה. AMPs מבצעים הכל פי 4 יותר מהר ומשתמשים בפי 10 פעמים פחות נתונים מדפי אינטרנט רגילים.

מדוע דפי מובייל מואצים אינם טובים יותר מנייטיב מובייל?

לרוע המזל AMPs אינם יכולים להוות תחליף מלא ליישומים ניידים מקוריים. לא ניתן להתקין אותם על מסך הבית, הם עדיין כוללים כרטיסיות דפדפן, והפונקציונאליות שלהם מוגבלת לכמה דברים בסיסיים. אבל עבור עיתון מקוון או עבור אתר מידע, עדיף להשתמש ב- AMPs ולא באפליקציה מקומית לנייד. אלה אינן דורשות פונקציונליות נוספת להצגת תוכן העמוד.

לסיכום

גם AMP וגם PWA הן טכנולוגיות רבות עוצמה.
לסיכום תוצאות השאלה הראשונה שלנו – מה עדיף, אפליקציות ווב מתקדמות או דפי מובייל מואצים:

  • דפי מובייל מואצים יהיו קלים יותר, מהירים יותר וזולים יותר עבורכם לפיתוח, אבל לא יכולים לתת מענה להרבה יכולות אפליקטיביות וחווית המשתמש אינה דומה לאפליקציה.
  • אפליקציות ווב מתקדמות – הפתרון המנצח שלנו. מרגישות כמו אפליקציה, יש להן את רוב היכולות שאפליקציות נייטיב יכולות להציע אבל מצריכות מעט מקום בזיכרון' והכי חשוב- פיתוח אחד לכל המכשירים.
  • אפליקציות נייטיב – כשמן כן הן, מעניקות חווית גלישה נוחה ונעימה אך מצריכות הורדה למכשיר, תפיסת מקום בזיכרון ופיתוחים ייחודיים למכשירים שונים

אז איך לבחור מה הכי מתאים לך?

אפליקציות ווב מתקדמות פועלות באופן מושלם עם אפליקציות הדורשות אינטראקציות משתמש. אתרי מסחר אלקטרוני, מדיה חברתית, או פלטפורמות למידה מקוונות בהן האפליקציה צריכה להיות רספונסיבית ולעדכן כל הזמן, יכולים לעשות שימוש בטכנולוגיה זו. זו הסיבה שטוויטר משתמשת ב- PWA.
דפי מובייל מואצים מתאימים יותר לפלטפורמות תוכן, כגון מגזינים מקוונים או עיתונים. AMPs טוענים תוכן באופן מיידי, אך הזדמנויות האינטראקציה מוגבלות. זו הסיבה שהגרדיאן החליט להעסיק AMPs.

אם אתם עדיין מרגישים שאתם צריכים ייעוץ או עזרה בפיתוח, אנו ממליצים לפנות לחברת פיתוח ושיווק דיגיטלי שתיתן לכם את כל המעטפת עם תמיכה מקצועית לאורך כל הדרך.

בהצלחה!

Gemplan

ב GemPlan פועל צוות מומחים, כל אחד בתחומו, שיודעים להביא כל כלי לרמה הגבוהה ביותר ולאחר מכן, לעבוד יחד ולשלב את היכולות לאסטרטגיה אחת מנצחת. אנחנו טובים יותר יחד. שלושת הבסיסים שלנו הם: טכנולוגיה חכמה, תוכן מבריק ופרסום אסטרטגי ממוקד מטרה. השילוב בין שלושתם מאפשר לנו להביא לכם את הפתרונות הטובים ביותר לבניית הנוכחות וההצלחה של החברה שלכם ברשת. החברה בנויה מצוות של אנשים מעולים שאוהבים ונהנים ממה שהם עושים. אנחנו השותפים של ‏הלקוחות שלנו להצלחה והעבודה איתנו צמודה ואישית. אנחנו כאן תמיד, לכל בקשה, שאלה או ‏התייעצות. אנחנו מעורבים בעסק, לומדים את התחום, תמיד שואפים לקחת את הדברים צעד אחד ‏קדימה ולעדכן אתכם בחידושים, גם באלו שטרם ביקשתם. אנחנו עושים, מנהלים, מייעצים וחושבים ‏יחד איתכם.
אהבתם? הרשמו לניוזלטר שלנו

ידע זה כוח ואנחנו אוהבים אתכם חזקים. הזינו את המייל שלכם ונדאג שתשארו מעודכנים

שתפו עם חברים, מי יודע לאן זה יוביל

מאמרים שתמיד רצית לקרוא
PPC ו- SEO - זוג משמיים
פרסום בגוגל ומנועי חיפוש

PPC ו- SEO – זוג משמיים

העסק שלכם רוצה לצמוח. קהל היעד שלכם מחפש באינטרנט חברה בדיוק כמו שלכם. אז איך אתם מוודאים שהוא אכן ימצא אתכם? יש הטוענים כי קידום

בניית אסטרטגיה שיווקית

כל הסיבות לשיווק בלינקדאין!

המספרים מדברים בעד עצמם – שיווק החברה או הארגון שלכם בלינקדאין תורם לצמיחת החברה, הגעה לקהל מדויק ורלוונטי, גיוס עובדים, איסוף לידים וכו'. נכון, פייסבוק

בואו נעשה דברים נפלאים ביחד!

תפריט נגישות

דברו איתנו

רוצים להיות הראשונים?
2CLICK REVIEW 
שני קליקים ויש לכם ביקורת
השאירו פרטים והירשמו לגרסת הבטא